Moje pierwsze Gry wydawnictwa Granna w Germ-Anglo

Witajcie!

Przedstawiam Wam wspaniałą serię gier  wydawnictwa Granna- „Moje pierwsze gry”, którą tworzą:

„Co robi miś”

„Kolorki”

„Mama i ja”

„W moim domku”

„Mało i dużo”

„Samochody”

Gry przeznaczone są wprawdzie dla dzieci w wieku 2-4, ale można je z powodzeniem wykorzystać na lekcjach języka angielskiego/ niemieckiego. Jako korepetytorka z kilkunastoletnim doświadczeniem w nauczaniu, chętnie wykorzystuję tego typu gierki do urozmaicenia zajęć w mojej firmie Germ-Anglo  z dużo starszymi dziećmi i zapewniam, że zawsze spotykało się to z ich aprobatą. Mam tutaj na myśli uczniów w wieku 8-10, których puzzle, plansze i wszelkiego typu kolorowe obrazki naprawdę zachęcają do pracy na lekcji i pomagają w zapamiętywaniu nowego słownictwa.  Z największą przyjemnością przetestowałam na swoich zajęciach serię „Moje pierwsze gry”, ponieważ już po ich opisach na pudełkach doskonale wiedziałam, że okażą się ciekawymi pomocami dydaktycznymi i spodobają się moim uczniom. Nie pomyliłam się. Dzięki tym grom udało mi się ciekawie przeprowadzić lekcje z wieloma dziećmi. Pozwólcie, że zaprezentuję Wam po kolei każdą grę ze wspomnianej serii.

„Co robi miś”

68e9623b9999b562225388516de37683_gr

IMG_20190317_123757

Oto gra, która składa się  8 trzyelementowych puzzli, które z założenia należy uporządkować w taki sposób, aby utworzyły spójną historyjkę. Moim zdaniem można ją jednak wykorzystać także na lekcjach języka obcego, których tematami są: pogoda, pory roku, ubrania lub  czas teraźniejszy. Dziecko może bowiem ułożyć puzzle i przy okazji opisać po angielsku/ niemiecku obrazki, używając wprowadzonego wcześniej przez nauczyciela słownictwa. Nauczyciel może oczywiście zadawać mu szereg pytań pomocniczych. Oto przykładowe rozmowy na temat poniższych puzzli.:

IMG_20190317_155325

Nauczyciel: What is the bear doing?

Uczeń: The bear’s riding a bike.

Nauczyciel: What’s the weather like?

Uczeń: It’s warm and sunny.

Kot, którego widzicie na zdjęciu, ma na imię Marcello i zgodził się na wykorzystanie swojego wizerunku 🙂

 

„Kolorki”

„Kolorki”, jak sama nazwa wskazuje, można śmiało wykorzystać do nauki kolorów.

9fbd2940df14be005f9aa8607de7d6e8_gr

Zadaniem ucznia jest przede wszystkim ułożenie domina, ale na lekcji języka obcego warto także poprosić go o określenie koloru przedmiotów, które przedstawione są na kartonikach, np.

Nauczyciel: What colour is this cat?

Uczeń: It’s black!

lub

Nauczyciel: What is this?

Uczeń: This is a black cat!

 

IMG_20190317_160926

„Mama i ja”

„Mama i ja” jest zestawem 12 dwuelementowych puzzli. Zadaniem graczy jest dopasowanie  zwierzątek  do ich mam. Jak więc się pewnie domyślacie, można ćwiczyć przy okazji  nazwy zwierzątek po angielsku/ niemiecku, przedimków, rodzajników określonych i nieokreślonych oraz przymiotników.

e5e489b7712f4b635abcb5367fad19f0_gr

Przykładowy dialog- tym razem w języku niemieckim.

Nauczyciel: Was ist das?

Uczeń: Das ist ein Affe.

Nauczyciel: Wie ist der Affee?

Uczeń: Der Affee is braun.

IMG_20190317_164134

„W moim domku”

83dd57cd66d5e17c41bb31216a9c72d5_gr

Podczas tej gry należy położyć przed sobą wybraną planszę pokoju. Gracz prowadzący bierze do ręki jeden obrazek z pudełka i pyta, u kogo na planszy znajduje się poszukiwany przedmiot. Ten, kto go ma, zakrywa nim odpowiedni fragment swojej planszy. Pierwsza osoba, która zakryje cały duży obrazek pasującymi przedmiotami wygrywa. Taki jest oczywiście proponowany przebieg gry. Aby jednak podszlifować przy okazji język obcy, można oczywiście wprowadzić własne zasady. Jedną z nich jest rozłożenie przed sobą wszystkich plansz i ułożenie przed sobą kartoników. Następnie uczeń stara się samodzielnie przyporządkować obrazek do odpowiedniej planszy. Przy okazji warto opisać, co przedstawia plansza lub chociaż wylosowany obrazek.

IMG_20190317_170108

Np. In the picture I can see a table, some plates etc.

Dzięki tej grze możemy poćwiczyć nazwy pomieszczeń, mebli i wielu innych elementów wyposażenia domu.

Samochody i Mało dużo

IMG_20190317_170028

W przypadku Samochodów można fajnie poćwiczyć nazwy środków transportu oraz niektórych zawodów i przedmiotów, które się w jakiś sposób z nimi kojarzą. Z kolei dzięki Mało i dużo  utrwalimy poznane na lekcji przeciwieństwa.

Wszystkie szczegóły dotyczące powyższych gier znajdziecie na stronie :

http://www.granna.pl/katalog-gier/47-MOJE-PIERWSZE-GRY-2019.html

Gorąco zachęcam do wykorzystywania gier wydawnictwa Granna do uczenia się lub nauczania języków obcych. Naprawdę warto!

Szczerze polecam

Katarzyna Kmieć-Krzewniak