Przepis na Sukces Ewy Chodakowskiej w GermAnglo

Witajcie!

Od dziś na moim blogu będziecie mogli znaleźć już nie tylko ciekawostki związane z językami obcymi, polecane przeze mnie pomoce dydaktyczne, czy opisy projektów tłumaczeniowych, w których brałam udział. Dzięki uprzejmości kilku wspaniałych firm i osób, które dobrze znacie z mediów, otrzymuję ostatnio naprawdę wartościowe poradniki, które czytam z zapartym tchem. Jak już się pewnie domyślacie, będę dzieliła się z wami moimi wrażeniami po lekturze każdej z tych książek. Cykl krótkich recenzji zacznę od „Przepisu na Sukces” autorstwa pani Ewy Chodakowskiej. Myślę, że każdy z was dobrze zna tę niezwykle ambitną polską trenerkę fitness, która swoją ogromną pasją do zdrowego stylu życia zaraziła już niemal całą Polskę.

 

przepis

 

Autor: Ewa Chodakowska, Lefteris Kavoukis

Wydawnictwo: K.E. Liber www.keliber.com.pl

Oficjalna strona trenerki: www.ewachodakowska.pl

Czemu  pani Ewa zawdzięcza swój tytułowy sukces?

Na to nurtujące wielu z nas pytanie, odpowiada już na początku swojego trzeciego bestsellera. Osiągnęła tak wiele dzięki ogromnej motywacji, wytrwałości, odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i regeneracji. Wydaje się to wprawdzie na pierwszy rzut oka dość banalne, ale….  właśnie o to chodzi! Autorka daje nam jasno do zrozumienia, że recepta na sukces jest bardzo prosta, ale niestety zbyt łatwo i szybko odpuszczamy, brakuje nam silnej woli i często nie potrafimy być konsekwentni w działaniu oraz swoich postanowieniach. Powinniśmy więc zmienić swoje nastawienie i zrozumieć, jak ważna jest systematyczność. Starania tylko od ‚wielkiego dzwonu’ nie przyniosą nam żadnych spektakularnych efektów. Szczególnie jeśli mowa o zdrowiu! Pani Ewa osiągnęła (i cały czas osiąga) tak wiele, ponieważ jest osobą zdeterminowaną, która nie pozwala sobie na żadną taryfę ulgową.

Od czego powinno się zacząć pracę nad sobą ?

Większość  z nas uważa, że odżywia się bardzo zdrowo. W końcu jemy jakieś owoce, warzywka, pijemy soki, nie faszerujemy się codziennie śmieciowym jedzeniem, więc o co tyle szumu? Wszystko jest przecież OK!  Autorka sugeruje, by na początku zdjąć te różowe okulary i spróbować obiektywnie ocenić, czy  rzeczywiście odżywiamy się  prawidło. Dzięki krótkiej ankiecie, którą znajdziemy w pierwszym rozdziale, dowiemy się już mniej więcej, na czym tak naprawdę stoimy. Przyznam, że nie do końca ‚chciało mi się’ odpowiadać na te 27 pytań. Na szczęście jakoś się zmobilizowałam i dzięki temu…cała prawda wyszła na jaw. Okazało się, że mam jednak sporo złych przyzwyczajeń i już wiem, co powinnam zmienić i nad czym popracować.

Częste błędy, które popełniamy 

Pani Ewa Chodakowska wymienia  w swojej książce wiele nawyków, które nie pozwalają nam zdrowo się odżywiać. Przedstawię wam te z nich, które szczególnie zapadły mi w pamięć:

-Jedzenie podczas oglądania telewizji. Gdy nie skupiamy swojej uwagi na posiłku, lecz na innych  czynnościach, tracimy kontrolę nad tym, ile już zjedliśmy.

-Jedzenie głównie tego, co nam smakuje, ignorując wartości odżywcze.

-Stosowanie co miesiąc innej diety.

-Picie  słodkich napojów, w tym soków z kartonu, które zawierają mnóstwo ukrytych kalorii (nawet takich niepozornych soczków marchwiowych dla dzieci!!!).

– Jedzenie słodkości w walce z chandrą.  Szczerze mówiąc, to akurat zawsze mnie dziwiło. Gdy coś mnie gryzie lub mam bardzo zły nastrój, jest to chyba ostatnia rzecz, na którą mam ochotę. Znam jednak wiele osób, które ‚zajadają’ swoje dołki psychiczne słodyczami. Zauważyłam także, że  konsumpcja dużej ilości lodów po kłótni z partnerem to już niemal standardowa scena w komediach romantycznych 🙂

Co jeszcze zawiera książka Przepis na Sukces?

Poza 150 pomysłowymi przepisami kulinarnymi, znajdziemy w książce omówione szczegółowo piramidy żywieniowe i garść wiedzy dotyczącej odżywiania, w tym oczywiście wyjaśnienie podstawowych terminów. Dowiemy się także m.in:

-w jakich pokarmach znajdziemy najwięcej niezbędnych dla zdrowia witamin oraz przeciwutleniaczy

– jakie tłuszcze są naszym sprzymierzeńcem, a jakich należy unikać lub ograniczać do minimum

-dlaczego to właśnie oliwa z oliwek jest ulubionym produktem trenerki oraz jakim praktycznym zasadom zdrowego odżywiania  wierna jest już od bardzo dawna

– dlaczego trzeba uważać na produkty light, slim, fit itp ( Uwaga!!! możecie doznać szoku, podobnie jak ja!)

-jakimi produktami warto zapełnić swoją lodówkę

-jakie jest nasze zapotrzebowanie energetyczne

-jak wyglądać może przykładowy jadłospis

Książka zawiera również:

-opis treningu na płaski brzuch i szczupłą talię wraz ze zdjęciami

-DVD z treningiem na płaski brzuch

oraz wiele innych naprawdę ciekawych  rzeczy.

A teraz uwaga! Attention, please!  Które „Przepisy na Sukces” pani Ewy Chodakowskiej  szczególnie przypadły do gustu Katarzynie Kmieć- Krzewniak ?:)

Oto one:

-potrawka z bakłażana i świeżych pomidorów (str. 150)

-zielone smoothie ze szpinakiem i gruszką (str. 112)

-waniliowy twarożek z pomarańczą i miodem (str. 60)

-szaszłyki rybno-warzywne z bazylią i tymiankiem (str. 130)

 

Książka ta bardzo mile mnie zaskoczyła. Okazało się, że poza licznymi przepisami, znajdują się w niej  wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania i przydatne ćwiczenia na ‚newralgiczne’ partie ciała 🙂

Gorąco polecam  Przepis na Sukces i życzę mnóstwo dobrej zabawy podczas treningów z panią Ewą Chodakowską.

Katarzyna Kmieć-Krzewniak